Cyklistika se stala takřka novým náboženstvím moderního městského člověka.

Cyklistika se stala takřka novým náboženstvím moderního městského člověka. Již dávno není brána jako způsob přepravy z bodu A do bodu B, ale je z ní skoro politicko-filozofický názor.

Nikdy v dějinách nebylo ježdění na kole v Česku bráno politickými elitami tak pozitivně jako v dnešní době. Tedy u nás v Brně (a její největší MČ Brno střed) určitě.

Připomeňme, že zde vládnou mj. zelení a exrecesistické hnutí Žít Brno za podpory hnutí dobrotivého miliardáře, kterého nikdo nechápe a věčně ho obviňují z jakýchsi vymyšlených trestných činů a daňových deliktů. V jiných městech je to podobné, sedni na kolo a již pácháš, alespoň podle většiny dnešních politiků, dobro, kterému se snad ani dárcovství krve nevyrovná.

Miliardy vložené do cyklostezek jako symbolu pokroku již nikdo nespočítá, politik, který by šel do komunálních či krajských voleb bez programového bodu Podpora budování cyklostezek a cyklistů, by byl vyloučen ze slušné společnosti.

Nic proti tomu, je to osvěžující životní styl, ale neskutečně mě rozčilují cyklisté jezdící jako blázni po chodnících. „Nejlepší“ jsou velocipedisté brázdící chodníky a okřikující i třeba seniory, to nevidíte, že tu jedu?

Nebezpečí cyklistů nacpaných do přiléhavých trikotů přijíždějících zezadu po chodnících stoupá s tím, že většinou nejsou do poslední chvíle slyšet. Na rozdíl od auta či motorky, ale ty obvykle nejezdí po chodnících. Obzvláště smutné je, že na vlnu nedotknutelnosti cyklistiky a cyklistů nasedají i policisté, kteří nad jízdou po chodnících, kde to je přece zakázané, zavírají své jinak bdělé oči. Jakmile policista spatří špatně zaparkované auto, šup sem s pokutou, zpozoruje-li však bystré oko policistovo chvátajícího hipstera na kole po chodníku, zpravidla nevidí nic.

Zastávám možná dnes zpátečnický názor, ale chodník má už ze své podstaty sloužit chodcům, ne cyklistům, koloběžkářům a tak dále. Chodec zde má být v bezpečí, ne být v jakési bojové zóně, tedy v neustálém ohrožení od stále posilující „cyklistické armády“, podporované moderními politiky a političkami. Navíc proč už dnes nemají kola zvonky? Nějaká nová móda?

Právo, 11.9.2017