Úvaha o věku, a nejen o něm

Třicátníci a starší si možná ještě vzpomenou na zlidovělou hlášku z kultovního filmu Pulp fiction – Máme radost? Vincente! Máme? VINCENT: Ano, máme radost.
Myslím, že i my věčně nespokojení Češi a Moraváci můžeme mít konečně opravdovou radost. Data z Českého statistického úřadu (ČSÚ) ukazují, že se za posledních více než 25 let výrazně prodloužil život obyvatel ČR. Prostě se prodloužil a ne v homeopatickém množství.
Trocha demografické teorie, nikoho nezabije
Jedním z nejvýznamnějších demografických indikátorů zachycujících délku života je tzv. naděje dožití při narození (výše zmíněný Vincent by asi řekl : Life expectancy at birth) Hovoříme zde o hodnotě – kolik let samozřejmě v průměru ještě prožije konkrétní fyzická osoba, pakliže by byla po zbytek jejího života úmrtnost stejná, jaká byla v roce jejího narození. Jde o významný mezinárodně uznávaný ukazatel.
A teď již zmíněná příjemná data. Zatímco v roce 1990 (tedy mj. čtyři roky před natočením výše zmíněného filmu Pulp fiction) byla naděje dožití u nás u mužů něco málo přes 71 let, v loňském roce to bylo v průměru více než 79 let. Tedy skoro osmdesát let, nádhera.

Dle pohlaví
Rozdělme si to nyní podle pohlaví – ČSÚ zatím eviduje jen dvě, nicméně Brusel našim statistikům jistě v budoucnu „doporučí“ propracovanější členění. Tedy zatím se spokojíme se dvěma – u žen vzrostla naděje dožití mezi roky 1990–2016 ze 75,4 let na 82,1 let u mužů z 67,6 na 76,2 let. Krásná čísla.

Musím zde ovšem varovně zvednout prst – jak je možné, že zde dochází k diskriminaci dle pohlaví, že se ženy očividně a dlouhodobě dožívají vyššího věku než muži? Proč tuto věc, u všech genderových studií, neřeší také příslušná ministerstva a ombudsmanka? V časech, kdy se zkoumá takřka kdejaká diskriminační prkotina se na délku života nemyslí? Co je už cennějšího než lidský život?

V nadsázce se můžeme zeptat církve, zda si i následně ženy užívají delšího posmrtného života?