Detektivní fejeton….z notýsku občanského pasivisty

Před měsícem, tedy počátkem září vykládal pan Tlustý  panu  Hubenému v legendárním brněnském  hostinci Na Bláhovce.

Milý pane, si dovolím zavzpomínat na jeden pozapomenutý kriminální případ, jinak smutný , který byl však ve vedlejší linii prosvícen i nevídanou láskou ke vzdělání resp. odpovědností za studijní (ne)úspěchy. A proto je snad dobré ho připomenout právě v tyto sváteční dny, kdy školáci zasedají opět  do lavic.

Mezi jednoho z nejbrutálnějších vrahů české a československé historie patřil Ladislav Hojer. Jmenovaný koncem sedmdesátých a počátkem osmdesátých  let brutálně zavraždil na území tehdejšího normalizačního socialistického státu ve zkratce nazývaného jako ČSSR  celkem pětici  žen. A další brutálně znásilnil.  Takže není pravdivá, pane vrchní (vypravěč se obrátil též k zvědavě naslouchajícímu  číšníkovi panu  G.) ,   mj. romantická představa mnohých dnešní lidí, kteří si myslí, že za minulého režimu nebyla násilná kriminalita.

Avšak zpátky k vrahu Hojerovi. V pořadí  jeho čtvrtou obětí byla osmnáctiletá dívka od nás z Brna. Velice smutné, nicméně vyšetřování přineslo jeden i na tu dobu kuriózní aspekt.

Mezi první podezřelé (falešná stopa) patřila početná řecká komunita, se kterou se zavražděná slečna údajně mnohdy stýkala. Nicméně zvrat nastal, když se k citované vraždě v dopise na rozloučenou přiznal student z Jordánska. Učinil tak ještě  před tím, než se neúspěšně pokusil spáchat sebevraždu.  Potom překvapeným kriminalistům uvedl, že se k vraždě doznal, aby odvrátil pozornost od svých studijních neúspěchů!!

Nepovedený jordánský student a následně neúspěšný sebevrah tehdejším československým policistům tvrdil,  že  by studijními neúspěchy   pošpinil pověst rodiny více než vraždou. Neuvěřitelné! V nadsázce řečeno, za takovou odpovědnost za studijní výsledky by se nemusel stydět ani J. A. Komenský.

Žákům a studentům přeji jako dlouholetý kantor  (mj. jsem učil 15 let na brněnské právnické fakultě)  mnoho úspěchů , a pokud Vám studium nepůjde podle Vašich představ (resp.představ Vašich zákonných zástupců)     určitě krizi neřešte  jako zmíněný brněnsko-jordánský student.

Petr Kolman, občanský pasivista a publicista , www.sukolman.cz